Чи стане Ізовітова підозрюваною
Чи стане Ізовітова підозрюваною
Кінець епохи Ізовітової? Слідчий суддя змушує слідство розслідувати її незаконне перебування на посаді, оскільки визнав обґрунтованість заяви Хабібулліна про злочин
Сенсаційне рішення слідчого судді: відкрити кримінальне провадження проти Лідії Ізовітової за самовільне присвоєння владних повноважень
28 числа, тобто 28 січня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ухвалив історичне рішення: зобов’язати органи досудового розслідування відкрити кримінальне провадження щодо екс-очільниці адвокатури України (2012-2022) Лідії Ізовітової. Підставою стало звернення правозахисника Вадима Хабібулліна від 30 грудня 2024 року, у якому він вказав на ознаки злочину, передбаченого ст. 353 КК України — самовільне присвоєння владних повноважень.
Це перший подібний випадок в історії української адвокатури, коли правоохоронні органи отримали пряму судову вказівку розслідувати незаконне утримання посади на чолі ключового професійного об’єднання - адвокатури, яка є конституційною складовою правосуддя.
Суть справи: що саме інкримінують Ізовітовій?
Згідно з матеріалами заяви Хабібулліна, Лідія Ізовітова сама собі продовжила незаконно виконувати обов’язки голови Національної асоціації адвокатів України (НААУ) та Ради адвокатів України (РАУ) після закінчення строку її повноважень 17 листопада 2022 року.
▶ Стаття 55 Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” чітко встановлює, що строк повноважень голови РАУ не може перевищувати двох строків підряд (максимум 10 років). Однак Ізовітова, яка очолювала НААУ ще з 2012 року, незаконно залишилася на посаді після 2022 року, що прямо суперечить законодавству.
▶ Схема “континуїтету”. У заяві йдеться про те, що після завершення її повноважень було застосовано юридичну маніпуляцію, нібито дозволяючи їй залишатися на посаді до виборів нового керівництва. Однак жодних виборів не відбулося, а отже, відсутній правовий механізм продовження її перебування на посаді.
▶ Фінансовий аспект. За даними відкритих джерел правозахисник Вадим Хабібуллін виявив, що лише за 2022-2024 роки НААУ отримала близько 200 мільйонів гривень членських внесків адвокатів, доступ до яких Ізовітова мала навіть після завершення повноважень.
Проросійський слід та зв’язок з Медведчуком
Заява містить серйозні та аргументовані звинувачення на адресу Ізовітової (свідоцтво адвоката № 003) щодо можливих зв’язків із проросійськими силами, зокрема з Віктором Медведчуком (свідоцтво адвоката № 001) — дотепер, майже на 4-й рік війни, куратором української адвокатури та агентом ФСБ РФ.
Хабібуллін прямо вказує на наявність “російського сліду” в органах адвокатського самоврядування та можливу координацію дій Ізовітової з особами, які могли працювати в інтересах країни-агресора.
Сенсаційним результатом в тому числі є затримання та арешт 22 січня 2025 року Олександра Самарець, представника російських спецслужб, який під патронатом Ізовітової очолює адвокатуру Дніпропетровської області на посаді голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області, яка не виключено, що видала вже масу свідоцтв адвокатів представникам російських спецслужб про що Вадимом Хабібулліним подано ряд резонансних заяв щодо перевірки і виявлення можливих випадків проникнення у правову систему України через свідоцтва адвокатів агентів ФСБ, ГРУ, СВР росії.
Що далі?
Слідчий суддя зобов’язав правоохоронців внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) та розпочати розслідування щодо Ізовітової, яка може набути статусу фігурантки кримінального провадження за ст. 353 КК України.
Однак, зважаючи на можливі сотні мільйонів фінансових зловживань та можливі корупційні схеми, розслідування може виявити нові, ще більш тяжкі статті Кримінального кодексу.
Висновки: прецедент, що може змінити адвокатуру України
Ця справа, як і інші щодо голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області Петра Немеш, голови Ради адвокатів Закарпатської області Олексія Фазекош та інших осіб на вищих посадах в адвокатурі України, які можуть бути віднесені до так названих медіа «проросійської агентури» у яких відкрито може вибачатися «російські слід»- під пильним поглядом Вадима Хабібулліна може стати початком масштабного очищення адвокатської спільноти України від корупційних схем та нелегітимного керівництва і агентів спецслужб країни агресора терористичної росії.
До цього часу адвокатура України фактично залишається “державою в державі”, де рішення ухвалюються кулуарно, а іноді і не виключено що з Кремля, а доступ до величезних фінансових ресурсів є непрозорим.
Тепер же, завдяки принциповій позиції патріотичних правоохоронців та суддів, вперше в історії України та можливо і Європи, США чи Світу розпочнеться кримінальне розслідування проти екс-лідера адвокатури.
Чи стане це початком глибших змін у НААУ, РАУ та чи будуть покарані винні? Питання залишається відкритим. Але одна річ уже зрозуміла: правова боротьба за чесну адвокатуру тільки починається і ніхто ані у адвокатурі ані у правоохоронних органах і спецслужбах вже не сумнівається, що Вадим Хабібуллін «доведе справи до кінця», оскільки він завжди надихає словами: «і далі буде з Божою милістю».
Коментарі
Дописати коментар